Većina djece svakodnevno provodi vrijeme online. U skladu s tim, vjerovatno se zapitate koristi li Vaše dijete Internet na siguran način, odnosno kako i s kim komunicira putem Interneta.  Internet je mjesto gdje se djeca mogu zabaviti, komunicirati s vršnjacima i naposljetku, mjesto gdje mogu pronaći puno informacija o stvarima koje ih zanimaju, a nalazi im se nadohvat ruke, najčešće na pametnom telefonu. Njegove prednosti su zaista brojne. Jednako tako, Internet je i mjesto gdje djeca mogu biti izložena opasnosti.

Djeca i tinejdžeri često nisu svjesni rizika i opasnosti Interneta te ih je potrebno upoznati s njima. Kako biste bili sigurni da Vaše dijete koristi prednosti koje Internet pruža na siguran i zaštićen način, prikupili smo savjete o sigurnom korištenju Interneta.

Savjeti za sigurno korištenje interneta:

1. Nikad ne djelite privatne informacije na Internetu, bilo na chatu, socijalnim mrežama ili privatnim web stranicama.
  2. Nikad nikome, osim roditeljima, ne reći svoju lozinku, čak ni prijateljima.
  3. Ako ti neko pošalje zlonamjernu ili prijeteću poruku, nemoj odgovoriti. Pokaži je odrasloj osobi kojoj vjeruješ.
  4. Nikad ne otvaraj e-mailove koje ti pošalje neko koga ne poznaješ ili neko za koga već znaš da je zlostavljač.
  5. Ne stavljaj na Internet ništa što ne želiš da vide tvoji prijatelji iz razreda, čak ni u e-mailu.
  6. Ne šalji poruke kad si ljut. Prije nego što klikneš “Pošalji” zapitaj se kako bi se ti osjećao/la da primiš tu poruku.
  7. Pomozi djeci koju na taj način zlostavljaju tako da ne prikrivaš nasilje i da odmah obavijestiš odrasle.
  8. I na internetu poštuj pravila ponašanja kao i u svakodnevnom životu.

EDUKATIVNI FILM – CYBERBULLING: POSTOJI IZLAZ (DeleteCyberbullying / UNICEF)