OSNOVNA ŠKOLA JE OBAVEZNA
Djeca imaju pravo na školovanje, ali i zakonsku obavezu da to pravo iskoriste na najbolji mogući način.

U ŠKOLU DOLAZI NA VRIJEME
Pred školu dođite 10 minuta prije početka nastave kako bi s ostalim učenicima u redu ušli u školu.

POZDRAVLJAJ DRUGOVE I ODRASLE
Pozdravljanje je odraz kulture svakog čovjeka

HODNIKOM I STEPENIŠTEM HODAJ DESNOM STRANOM
Trčeći možete povrijediti sebe i druge

ISPRED UČIONICE STANI U RED
Stajanjem u redu ispred učionice, pokazujete svoju ozbiljnost.

ISPUNJAVAJ ŠKOLSKE OBAVEZE
Na času ćete se osjećati ugodno ako redovno donosite školski pribor i zadaće.

ČUVAJ SVOJE STVARI
Ako odlučite u školu donijeti skupocjene predmete, neka to bude na vašu odgovornost. Ako se oštete ili izgube, ne krivite druge.

ČUVAJ ŠKOLSKU IMOVINU
Školska imovina koristi svima nama. Ako napravite štetu, vaši roditelji će morati da je nadoknade.

BUDI PRIMJER MLAĐIM UČENICIMA
Prema mlađim učenicima budite pažljiviji. Oni od vas uče kako se ponašati u školi.

POŠTUJ ODRASLE
Škola je pravo mjesto da pokažete poštovanje odraslih.

BJEŽANJE S ČASOVA NIJE RJEŠENJE PROBLEMA
Ako na vrijeme niste završili svoje obaveze, napisali zadaću, naučili lekcije, bježanje sa časova vam neće pomoći da riješite taj problem.

POŠTUJ PRIVATNOST
Poštujte privatnost i osobni prostor drugoga. Zabranjeno je dirati tuđe vlasništvo. Nije vaše.

SUZDRŽITE SE OD RUŽNIH RIJEČI
Imate pravo da budete nezadovoljni. Ali, vaša je obaveza da svoje mišljenje i nezadovoljstvo iskažete jasno, biranim i pristojnim, a ne prostim riječima.

VRIJEĐANJE I ZADIRKIVANJE DRUGIH JE NEPRIHVATLJIVO
Vaši školski drugovi i nastavnici su vaša druga porodica i zaslužuju da se prema njima odnosite s poštovanjem.

LIČNA HIGJENA JE VAŽNA
Svaki učenik je obavezan da brine o urednosti i ličnoj higjeni.

U ŠKOLU DOLAZIMO PRISTOJNO ODJEVENI
Školska odjeća treba da bude uredna i u vašem stilu, ali prije svega praktična za rad i boravak u školi.

ČISTOĆA OKRUŽENJA JE ZAJEDNIČKA OBAVEZA
Vaše učionice i dvorište će biti onakvi kakvim ih vi učinite.

MOBILNI TELEFON NE KORISTIMO NA ČASU
Za vrijeme nastave mobilni telefon treba biti isključen i odložen na predviđeno mjesto.

FOTOGRAFISANJE U ŠKOLI JE ZABRANJENO
Niko ne želi da ga fotografišu bez njegovog pristanka. To može stvoriti mnogo problema među drugarima. Ne dozvolite da vaš telefon zamijeni vaše drugare.

NEPRIHVATLJIVO PONAŠANJE U ŠKOLI MOŽE BITI SANKCIONIRANO
Neprihvatljivo ponašanje u školi može biti i sankcionirano. Načini sankcioniranja zapisani su u pravilnicima.

Još neka pravila lijepog ponašanja u školi:

• Dok čekam ulazak u školu, ne trčim po školskom dvorištu, ne vičem, ne guram se i ne bacam smeće oko sebe.
  • Učitelje, nastavnike i ostale uposlenike škole pristojno pozdravljam.
  • Hodnicima ne trčim i krećem se desnom stranom ne približavajući se vratima učionica.
  • Neprihvatljivo je ponašanje kad učenici u prolazu hodnikom prave buku lupajući šakama po vratima, kutijama od struje ili zaštitnom ormariću hidranta.
  • Na zidove škole ni školski namještaj ne smije se niti pisati niti se naslanjati obućom.
  • Početak nastavnog časa učenici mirno čekaju sjedeći u klupi.
  • Prije ulaska u učionicu obvezno je isključiti mobitel i ostale uređaje, te ih staviti u torbu, a gumu za žvakanje izvaditi iz usta i omotanu papirićem baciti u smeće.
  • Po ulasku učitelja/nastavnika u učionicu, učenici u znak pozdrava mirno ustaju sa svog mjesta i stajanjem, ali bez verbalne komunikacije, pozdravljaju učitelja/nastavnika.
  • Klupu, sto i ostali inventar učionice treba čuvati od oštećivanja kao što su šaranje i struganje.
  • Svaki učenik strpljivo sluša što drugi govori i čeka svoj red da dobije riječ.
  • Na kraju časa učenici, prije nego što napuste svoje mjesto u klupi, pokupe sve stvari i otpatke, ostave uredno radno mjesto, pozdrave učitelja/nastavnika i mirno izađu iz učionice.
  • Ima li učenik bilo kakvih nesuglasica s školskim drugarom/drugaricom, učiteljem/ nastavnikom, rješava ih na pristojan način.
  • Kad učenik razgovara s učiteljem/nastavnikom, gleda ga u oči i izvadi ruke iz džepova.