Posjeta Spomeničkom kompleksu Tunel D-B, poznat kao ˝Tunel spasa˝.

Općina Novi Grad Sarajevo organizirala je posjetu učenika VIII razreda novogradskih osnovnih škola Spomeničkom kompleksu Tunel D-B, poznat kao ˝Tunel spasa˝. Ovaj kompleks učenici JU OŠ “Aneks” posjetili su uz pratnju razrednih starješina Aide Eminagić i Ibrahima Đogića.
Tunel spasa jedinstveno je mjesto sjećanja na ratne dane iz odbrambeno oslobodilačkog rata.

Ova aktivnost se provodi sa ciljem podizanja svijesti kod učenika o prošlosti Sarajeva u periodu agresije na BiH od 1992-1995. godine kroz upoznavanje sa stalnom muzejskom postavkom ovog kompleksa i uvid u autentični dio ratnog tunela. Učenici su imali priliku slušati historijski čas, pogledati kratki film o opsadi Sarajeva i značaju Tunela za opstanak Sarajlija tokom opsade grada.
Općina Novi Grad Sarajevo je obezbijedila prijevoz za učenike od škole do Tunela i nazad.

Sarajevski ratni tunel izgrađen je tokom 1993. godine ispod aerodromske piste i povezivao je dvije teritorije koje je držala Armija RBiH (Dobrinju i Butmir), pa je tako i nazvan “Tunel D-B”.
Tunel je dug oko 720 metara, a visok oko 1,5 m dok je na nekim dijelovima bio visok i do 1,8 metara.